Jednoho dne jsem se zamyslela a říkám si "Proč vlastně nekouřím dýmky?" A stalo se.
Nejsem každodenní kuřák ani Vás neoslním sbírkou, mám dvě filtrovky a z toho jednu jsem dostala teprve nedávno. Ale pro radost a občasné vyrábění mraků stačí bohatě. Kouřím pouze aromatické tabáky, nejraději Peterson. Aromatiky voní třeba po Vánocích nebo ovoci a druhý den není nic cítit ani v uzavřeném bytě- možná trochu po vonných tyčinkách. To je obrovská výhoda oproti cigaretám nebo doutníkům.
Pokud se Vám dýmky líbily, voní Vám a třeba byste rádi zvolnili kuřácké návyky, je to dobrá cesta. Po faječce Vám pálený papír přestane chutnat a odnaučíte se i rychlému vypalování zobáku. Fajfka chce alespoň hodinu klidu, nejlépe dvě.
Dýmky se dělí na ohromné množství typů a co jsem zaznamenala, ani jednoho dýmkaře to vlastně nezajímá- jen orientačně, zda máte bentku, čtenářku nebo třeba billiardku. Nemusíte se pro kouření dýmky ponořit do studia literatury, neděláte řidičák. Záleží na pěkném vrtání kanálku v dýmce (o tom jindy,) ale splašíte fajku BPK i za pár stovek. Slušné (třeba Stanislaw nebo Hodula) jsou kolem tisícovky a při hezkém zacházení je máte na celý život.
Náústky bývají především z akrylu. Používá se i ebenové dřevo, ale akryl je v současnosti nejběžnější a náústek můžete i střídat- třeba dlouhý a krátký, barvy nebo tvary. Stojí pár set a myslím, že se neopravují, ale přímo nahrazují. Pokud se chcete podívat na filtr, jemně náústek vytočte ven. Některé dýmky dutinu pro filtr nemají. Kamarád "všakjájsemtakydýmkař"si moji jednou půjčil, roztrhl ji, podíval se dovnitř, zarazil to silou zpátky a vrátil mi ji. Co tam viděl, netuším, ale už mu nikdy žádnou nepodám. Briárové dřevo i akryl snesou, ale ráfky a vůle proti vypadávání náústku nepřežijí takové zacházení věčně. S meršánovou dýmkou (Meerschaum- křehké dýmky) by to udělal jednou- pokud vím, jsou i šroubovací.
Briárové dřevo (kořen vřesovce) vyniká parádní ohnivzdorností a především se faječka dobře zotaví z pokuřování vlhkého tabáku, který má při pálení tendenci "močkovat" na dně fajfky. Na den ji odložíte a už není tak smradlavá a kyselá. Častěji není moudré dřevo pokoušet, nechejte ji odpočívat. Třešňové dřevo nebo staré gipsovky nasají močku a poměrně brzo pěkně zhnusní:) Kukuřičnou fajfku bych si taky raději vystavila.
Po dokouření se čistí především náústek a popel, ale hlavičky se vevnitř i vyškrabují, aby byla opálená vrstva tlustá jen tak, aby ochránila dřevo. Jeden kolega to nečistí nikdy, jen vyklepává. Na sraze mu je vždycky někdo s nadáváním sebere a vydře uhelný doly:)
Pokud se rozhodujete, že začnete, investice je asi 1500,-. NEKUPUJTE SI TABÁKY V TRAFICE, tedy rozhodně ne ty v sáčku. Fuj. Doporučuji obhlédnout etrafika.cz- dýmku tam nekoupíte za tři stovky, ale zase neuděláte kravinu:)
Potřebujete
- fajfku
- tabák podle chuti
- filtry (nebo ne, pokud je nemáte kam strčit)
- cépétéčko, ťapťátko neboli taky czech piping tool (nezapomeňte za tuhle desetikorunovou věc uvalit aspoň kilo), prostě něco se špejlí, dusátkem a škrabátkem (lžičkou) v jednom
- větší sirky nebo rovnou dýmkový zapalovač (má zobáček a případně i cptčko)
Pokud chcete více informací, jsem členkou pip-E klubu, internetového fóra s velmi, velmi slušným seznamem diskuzních vláken. Nejsem tam pod tímhle nickem, ale mne nepotřebujete. Prostě si počtěte.
Dýmky jsou krásná věc, na kterou umřete později než na přepracování. Za rozumnou cenu seženete kousky, které jsou opravdu uměleckým dílem a za žádnou se nemusíte stydět. Až ji po deseti letech vytáhne Vaše dítě ze šuplíku, bude ještě vonět. Nejsem zdaleka tak zapálený kuřák jako obdivovatel tohoto drobného umění. Klidně se přidejte.
Chtěla jsem napsat pár řádků a teď budu muset napsat další tři články a upravit tento..nu, počkejte si.
Děkuji za pozornost i podněty. Jo a sorry za hnusný fotky, tohle píšu z nudy ve vlaku, lepší v tabletu nemám:))
Žádné komentáře:
Okomentovat